U zadnjem desetljeću intenzivno se ulaže u razvoj virtualne stvarnosti, odnosno VR (virtual reallity). Prema nekim predviđanjima, upravo će VR biti sljedeća nova stvar koja će pomaknuti granice u području edukacija, točnije eLearninga.
Što je VR?
Virtualna stvarnost ili kako volimo reći VR (virtual reality) je uporaba računalnog modeliranja i simulacije koja omogućava korisniku stupanje u interakciju s umjetnim 3D okolišem. Kroz VR korisnik je uronjen u računalno generiranu okolinu koja simulira stvarnost kroz uporabu interaktivnih uređaja koji šalju i primaju informacije i nose se kao naočale, slušalice, rukavice ili odijela.
Uređaji kojima možemo pristupiti virtualnoj stvarnosti sve nas više okružuju. Tako na primjer uz neke skuplje modele smartphona dobivamo uređaj kojim se smartphone pretvara u VR naočale. Zatim postoji niz tvrtki koje su već sad specijalizirane za izradu VR opreme. Čak smo došli i do toga da već sad u gotovo većini trgovačkih centara postoje uređaji, moduli za igranje za djecu, ali i odrasle koji su bazirani na primjeni VR tehnologije, a zamjenjuju nekada popularne mehaničke konjiće i autiće u koje se ubaci 5 kn da vas njišu par minuta.
eLearning i VR
U području edukacija, učenja i eLearninga već se koristi virtualna stvarnost te izgleda veoma obećavajuće. Ono što nam VR omogućuje, kad govorimo o edukaciji, jeste veća razina uronjenosti u sam sadržaj. Dok kod trenutnog sadržaja uglavnom gledamo, klikamo, upisujemo tekst, povlačimo i postavljamo objekte, u VR-u možemo puno više.
Zamislite vaš tradicionalni eLearning na temu komunikacijskih vještina koji vam omogućuje prolazak kroz različite simulacije razgovora u kojima možete brusiti određene komunikacijske alate. Simulacija se odvija preko ekrana, vaš glavni mod interakcije jeste klikanje ili upisivanje odgovora. A, sad zamislite takav eLearning u kojem se, uz dodatnu opremu, oko vas stvara okoliš, npr. ured, u kojem se pred vama nalazi stranka s kojom morate obaviti simulaciju razgovora. Vjerujem da bi vam takav eLearning bio puno interesantniji.
U kojim područjima edukacije se već koristi VR?
Upotreba virtualne stvarnosti u području edukacije ima široki potencijal te se tako koristi u različitim branšama. VR se koristiti za edukaciju djelatnika koji su uključeni u poslove u kojima postoji veliki rizik od ozljeda, poslove gdje djelatnici dolaze u dodir s opasnim materijalima, u medicini, vojsci, aeronautici, automobilizmu, školstvu…
Pogledajte neke od načina primjene VR-a:
VR u kirurgiji
VR u industriji
Simens VR edukacija
VR u vojsci i policiji
VR Toyota TeenDrive365
Budućnost VR-a
Već sad postoje brojni proizvođači specijalizirani za proizvodnju VR opreme poput: naočala, traka za hodanje i ostalih perifernih komponenti, te opreme za smartphone koji su kompatibilni s VR aplikacijama. Trenutna rasprostranjenost upotrebe virtualne stvarnosti u različitim područjima edukacije pokazuje nam kako je ova tehnologija tek u uzletu i ima svijetlu budućnost.
Osobno ne vidim područje edukacije u kojem se virtualna stvarnost neće moći koristi i vidim veoma svjetlu budućnost korištenja VR-a u eLearningu zbog ova 2 razloga:
Nema ometanja
Tko god radi ili se educira putem PC, tableta ili smartphonea zna da je to ponekad težak zadatak zbog puno elemenata koji nam mogu odvratiti pažnju od onoga što radimo. Kod VR mogućnost distrakcije, tijekom npr. edukacije, bit će svedena na minimum s obzirom da ćete biti potpuno uronjeni u ono što radite. S obzirom da vaša pažnja neće biti fragmentirana, vaš mozak će bolje raditi i procesuirati nove informacije, a samim time i učiti.
Korištenje uma i tijela
Učenjem kroz VR ne samo što ćete morati upregnuti moždane vijuge, nego ćete isto tako imati priliku iskoristit tijelo te učiti i kroz pokret i tako još brže i bolje pamtiti. Kod klasične online edukacije osoba čita, gleda i učit dok će kod VR-a osoba morati slušati, gledati, čitati i učiti kroz pokret, a mi i sami po iskustvu znamo koliko nam je pokret važan kad učimo nešto.
Upotreba virtualne stvarnosti u edukaciji sve više će nas okruživati. U ovome trenutku, iskorištavanje VR-a nije doseglo svoj puni potencijal, jer postoje još neke prepreke koje se trebaju prijeći kako bi VR postao svima dostupan i potpuno siguran i ugodan za korištenje. Bez obzira na samo prepreke, VR tehnologija je tu i ostaje uz nas te će se sve više razvijati i postajat će sve rasprostranjenija. Ono što se mi moramo pitati – Jesmo li spremni prihvatiti ovu tehnologiju i iskoristiti je najbolji način?